Аграрна політика (Безп’ята І.В.)
Підготовка спеціалістів у сфері аграрного менеджменту має на меті дати слухачам теоретичні знання й сформувати у них практичні уміння опрацьовувати та обґрунтовувати конкретні пропозиції, що стосуються актуальних проблем розвитку аграрного виробництва України. Чільне місце серед них посідає розробка й обґрунтування сучасної аграрної політики, на основі якої і має відбуватися реформування економічних відносин. Йдеться про комплексний підхід до реформувань згідно з вимогами аграрної політики, під якою розуміється сукупність науково обґрунтованих ідей і концепцій щодо трансформування аграрного і пов’язаних з ним інших секторів економіки в напрямку створення ринкових відносин. Особливість курсу полягає у висвітленні фундаментальних питань, що формують поняття аграрної політики у світлі вимог Конституції України згідно з інтересами українського селянства. Студенти ознайомлюються з основними напрямами реформування агропромислового виробництва відповідно до потреб ринкових перетворень.
Аграрна політика та біоекономіка (Безп’ята І.В.)
Підготовка спеціалістів у сфері аграрного менеджменту має на меті дати слухачам теоретичні знання й сформувати у них практичні уміння опрацьовувати та обґрунтовувати конкретні пропозиції, що стосуються актуальних проблем розвитку аграрного виробництва України. Чільне місце серед них посідає розробка й обґрунтування сучасної аграрної політики, на основі якої і має відбуватися реформування економічних відносин. Йдеться про комплексний підхід до реформувань згідно з вимогами аграрної політики, під якою розуміється сукупність науково обґрунтованих ідей і концепцій щодо трансформування аграрного і пов’язаних з ним інших секторів економіки в напрямку створення ринкових відносин.
Серед найважливіших питань розвитку агропромислового комплексу, вирішувати які покликана біологічна наука, провідне місце займає розробка нових підходів та технологій для задоволення продовольчої безпеки країни. Вирішення цих проблем полягає не лише у максимальному забезпеченні власних потреб у продукції рослинництва та тваринництва, але й у створенні потужного експортного потенціалу. Цьому сприяють кліматичні умови України та наявність ґрунтів з високою родючістю. Продовольча безпека країни в певній мірі залежить від розвитку біоекономіки, що базується на застосуванні біотехнологій, які широко використовують поновлювані ресурси для виробництва продуктів харчування і енергії.
Особливість курсу полягає у висвітленні фундаментальних питань, що формують поняття аграрної політики та біоекономіки у світлі вимог Конституції України згідно з інтересами українського селянства. Студенти ознайомлюються з основними напрямами реформування агропромислового виробництва та біоекономіки відповідно до потреб ринкових перетворень.
Біоекономіка (Безп’ята І.В.)
Державне регулювання економіки (Котикова О.І.)
Розкривається об’єктивна потреба і теоретичні основи державного регулювання економіки; проаналізовані системи державного Управління України, методи державного регулювання економіки. Значну увагу приділено висвітленню питань прогнозування, програмування, макроекономічного планування, фінансово-кредитного регулювання та зовнішньоекономічної діяльності; висвітлені напрями інвестиційної політики. Розглядаються основи державного регулювання підприємництва, розвитку науки і техніки, окремих сфер господарської та соціальної діяльності.
Мета курсу – дати студентам знання про сутність, засоби, сфери, об’єкти і механізми, а також розкрити основи методології, методики та організаційних основ державного регулювання економіки.
Завдання курсу – сформувати у студентів навички до самостійного науково-аналітичного опрацювання проблем з позицій суспільних і державних потреб та інтересів.
Модуль 1. Теоретичні основи державного регулювання економіки
1.1 Об’єктивна потреба і теоретичні основи державного регулювання економіки
1.2 Досвід державного регулювання економіки в зарубіжних країнах
1.3 Органи державного управління в системі державного регулювання економіки
1.4 Методи державного регулювання економіки
Модуль 2. Інструменти державного регулювання економіки
2.1 Прогнозування соціально-економічного розвитку
2.2 Макроекономічне планування
2.3 Програмування національної економіки
Модуль 3. Механізм реалізації соціально-економічної політики держави (засоби державного регулювання економіки)
3.1 Фінансово-бюджетне регулювання економіки
3.2 Грошово-кредитне регулювання
3.3 Державне регулювання зовнішньо-економічної діяльності
3.4 Державне регулювання інвестиційної діяльності
Модуль 4. Державне регулювання підприємництва та розвитку сфер господарської і соціальної діяльності
4.1 Державне регулювання підприємництва
4.2 Державне регулювання науки і техніки
4.3 Державне регулювання промислового виробництва
4.4 Державне регулювання розвитку агропромислового комплексу
4.5 Державне регулювання транспорту
4.6 Державне регулювання праці, рівня життя населення та розвитку соціальної сфери
4.7 Державне регулювання природоохоронної діяльності
Державне та регіональне управління (Котикова О.І.)
Державне та регіональне управління є нормативною навчальною дисципліною для студентів, які навчаються за освітньо-професійною програмою бакалавра з галузі знань “Менеджмент і адміністрування”. Програму навчальної дисципліни розроблено у відповідності до вимог галузевого стандарту вищої освіти на базі освітньо-кваліфікаційної програми підготовки бакалавра.
Мета навчальної дисципліни – формування у студентів спеціальних знань про основні принципи, закономірності формування і реалізації владних функцій суб’єктів політичної діяльності, у першу чергу держави, розкриття методології, методики та організаційних основ державного управління.
Завданням навчальної дисципліни є формування у студента сучасного економічного мислення, навчити студентів розуміти і усвідомлювати проблеми державного управління у процесі формування громадянського суспільства і розбудови демократичної, правової, соціальної держави.
Екологічний менеджмент (Мельник І.О.)
Екологічний менеджмент вивчає управлінські взаємини в організації, що забезпечують її стійкий розвиток, охорону навколишнього середовища, безпеку життєдіяльності людини, раціональне використання природних ресурсів і екологічну безпеку організації і її діяльності, направленої на реалізацію екологічних цілей і програм впливу на навколишнє середовище та формує знання екологічної стратегії розвитку суспільства, управління природокористуванням та природоохоронною діяльністю, які визначаються біологічними і соціально-економічними особливостями об’єкта господарювання, стратегічними цілями суспільства і дозволяє організації виживати і досягати своїх цілей в довгостроковій перспективі.
Економіка і організація енергетичної служби (Олійник Т.Г.)
Викладаються основи ринкової агроекономіки, виявляються резерви та фактори, збільшення виробництва та підвищення ефективності галузі, виробляються вміння та навики самостійної постановки та вирішення складних питань економічної діяльності сільськогосподарського підприємства.
Економіка і бухгалтерський облік в тваринництві (Коваленко Г.В.)
Викладаються найважливіші сучасні концепції та практичні підходи до функціонування промислового підприємства з переробки продукції тваринництва як складної відкритої системи. З урахуванням нової системи бухгалтерського обліку, зарубіжного досвіду, а також змін у чинному законодавстві аналізуються питання, пов’язані з формуванням і використанням матеріальних, трудових і фінансових ресурсів і виробничого потенціалу підприємства, обліком та управлінням витрат на підприємстві, механізмами утворення та розподілу прибутку.
Економіка і організація аграрного сервісу (Коваленко Г.В.)
Викладаються основи ринкової агроекономіки, виявляються резерви та фактори, збільшення виробництва та підвищення ефективності галузі, виробляються вміння та навики самостійної постановки та вирішення складних питань економічної діяльності сільськогосподарського підприємства.
Економіка підприємств (Мельник І.О., Мамалюк О.А., Безп’ята І.В.)
Висвітлюються предмет і методи дослідження курсу “Економіка аграрних підприємств”, особливості сільськогосподарського виробництва. Викладаються економічний зміст підприємства та основи підприємницької діяльності. Розглядається ресурсне забезпечення діяльності підприємства: земельними, трудовими, матеріально-технічними, виробничими і оборотними фондами, нематеріальними та інвестиційними, а також ефективність їх використання.
Висвітлюються результати та ефективність виробництва в аграрних підприємствах: інтенсифікація, інноваційна діяльність, витрати виробництва та собівартість продукції, якість і конкурентоспроможність сільськогосподарської продукції. Розглядаються наукові принципи розміщення і спеціалізації виробництва, галузева структура аграрних підприємств, агропромислова інтеграція та її наслідки, ціни та ціноутворення на сільськогосподарську продукцію.
Подається економіка окремих галузей сільськогосподарського виробництва: зерна, овочів, олійних культур, винограду, продукції скотарства, свинарства та інших галузей тваринництва.
Економіка праці і СТВ (Крилова І.Г.)
Предмет економіки праці та соціально трудових відносин – це праця як цілеспрямована діяльність людей, яка завжди і одночасно є взаємодією між людиною та природою, а також відношеннями між людьми у процесі виробництва. Економіка праці досліджує фактори, які визначають попит і пропозицію робочої сили, ціну безробіття та інфляції, вплив профспілок на ринку праці. Цим визначається і зміст економіки праці як учбової дисципліни.
Економіка природокористування і охорони довкілля (Мельник І.О.)
Вирішення екологічної проблеми особливо актуально для сільськогосподарського виробництва, яке є своєрідною контактною зоною людини і природи. Близько половини всіх негативних процесів, які призводять до деградації стану природного середовища, припадає на сільськогосподарське виробництво. Перехід агропромислового комплексу до нових умов господарювання вимагає вироблення концепції екологізації агропромислового виробництва в нових умовах господарювання. Вивчення дисципліни “Економіка природокористування і охорони довкілля” сприятиме правильному розумінню сучасних проблем природокористування, формуванню нового типу економіко-екологічного мислення та світогляду.
Інвестиційний менеджмент (Крилова І.Г.)
Інвестиційний менеджмент як предмет вивчення є комплексом методичних і практичних прийомів управління капіталом з метою його постійного збільшення в умовах безперервної зміни зовнішніх і внутрішніх умов. Студенти повинні засвоїти основи інвестиційної діяльності, вміти здійснювати аналіз ефективності використання інвестицій, оцінювати їх за допомогою фінансово-економічних показників.
Інвестування (Крилова І.Г.)
Інвестування як предмет вивчення є комплексом методичних і практичних прийомів управління капіталом з метою його постійного збільшення в умовах безперервної зміни зовнішніх і внутрішніх умов. Студенти повинні засвоїти основи інвестиційної діяльності, вміти здійснювати аналіз використання інвестицій, оцінювати їх за допомогою фінансово-економічних показників.
Корпоративне екологічне управління
Методика викладання економічних дисциплін (Мельник І.О.)
Методика викладання спеціальних дисциплін у системі підготовки спеціаліста вищої класифікації поступово вдосконалюється і трансформується під впливом об’єктивних і суб’єктивних чинників. Базуючись на класичних та інноваційних підходах до навчально-пізнавальної діяльності студентів, технологія викладання економічних дисциплін інтенсифікується, здійснюється процес її оптимізації з урахуванням економічних і соціальних змін в Україні.
Дисципліна надає системну інформацію щодо методики навчання студентів економічних спеціальностей. Розглянуто актуальні проблеми застосування інтерактивних методик на заняттях у вищій школі, проведення аудиторних та поза аудиторних занять, контролю рівня засвоєння знань. Аналізуються такі моделі навчання: синектика, дискусії, дидактичні ігри, навчання як дослідження, проекти тощо. Приділено увагу застосуванню на практично-семінарських заняттях активних форм навчання, підготовка до професійної економічної діяльності. Подано аналіз тренінгу спілкування як педагогічної технології у вищих навчальних закладах. Детально описано психофізичні вправи, які можна застосовувати на заняттях для розвитку у майбутніх педагогів комунікабельності, сенситивності, креативності.
Методологія наукових досліджень (Мельник І.О.)
Курс “Методологія і організація наукових досліджень” висвітлює поняття науки, її методологію, методи наук, застосування їх у наукових дослідженнях. Вивчення цього курсу дозволить студентам визначатися з питаннями вибору й обґрунтуванням теми дослідження, висування гіпотез і складання плану, інформаційного забезпечення, використання комп’ютерних технологій у наукових дослідженнях, бібліографічного пошуку, апробації й експериментування дослідження та впровадження їх результатів у практику господарювання.
Методологія та організація наукових досліджень (Мельник І.О., Котикова О.І.)
Курс “Методологія і організація наукових досліджень” висвітлює поняття науки, її методологію, методи наук, застосування їх у наукових дослідженнях. Вивчення цього курсу дозволить студентам визначатися з питаннями вибору й обґрунтуванням теми дослідження, висування гіпотез і складання плану, інформаційного забезпечення, використання комп’ютерних технологій у наукових дослідженнях, бібліографічного пошуку, апробації й експериментування дослідження та впровадження їх результатів у практику господарювання.
Міжнародна інвестиційна діяльність (Крилова І.Г.)
Міжнародна інвестиційна діяльність як предмет вивчення є комплексом методичних і практичних прийомів управління капіталом з метою його постійного збільшення в умовах безперервної зміни зовнішніх і внутрішніх умов. Студенти повинні засвоїти основи інвестиційної діяльності, вміти здійснювати аналіз ефективності використання інвестицій, оцінювати їх за допомогою фінансово-економічних показників.
Національна економіка (Мельник І.О.)
Сучасне суспільство перебуває у стані якісної радикальної трансформації, яка проявляється процесами глобалізації, інтеграції, інформатизації усіх аспектів його життєдіяльності. Економіки країн стають залежними від нових закономірностей розвитку людської цивілізації.
Національна економіка як предмет вивчення являє собою вчення про господарський комплекс певної країни, яке включає в себе сукупність теоретичних та методологічних підходів щодо подальшого розвитку цього комплексу. Студенти повинні засвоїти базові поняття національної економіки, засади її функціонування, її економічний потенціал, основні економічні показники, інституціональні чинники розвитку, програмування та прогнозування національної економіки, функціональну роль держави в управлінні економікою, особливості інтеграційних процесів, що перебігають в національній економіці.
Політика природоохоронної діяльності (Христенко О.А.)
Охорона навколишнього середовища від різного роду негативних впливів, забезпечення раціонального використання, збереження раціонального використання, збереження і відновлення природних обєктів та ресурсів, охорона і захист екологічних прав та інтересів громадян нині є однією з основних функцій держави. Здійснюється така діяльність різноманітними способами, методами, в різних формах, які базуються насамперед навстановленні правового регулювання відповідного роду відносин. Правотворча діяльність держави, якаполягаєу виданні законів та підзаконних нормативно-правових актів, що забезпечують регулювання відносин у сфері взаємодії суспільства і природи з метою збереження та відновлення довкілля, забезпечення екологічної безпеки, стала природною реакцією на забруднення природи, її деградацією. Застосування екологічного законодавства в умовах екологічної кризи, ринкової економіки є дуже складним завданням і одним з основних, відповідальних напрямів роботи державних органів.
Регіональна економіка (Олійник Т.Г.)
Регіональна економіка вивчає комплексний розвиток продуктивних сил територій, економічне районування країни, територіальний поділ праці і спеціалізацію економічних районів, проблеми формування і розвитку економіки регіонів, соціальної орієнтації та еколого-економічну безпеку господарювання, структуру міжгалузевих виробничих комплексів та характер міжрегіональних зв’язків.
Раціональне розміщення продуктивних сил регіонів України є важливим фактором раціонального використання природних ресурсів і економії суспільних затрат праці, тому студентам необхідно з’ясувати необхідність поєднання принципів розміщення продуктивних сил, правильно оцінювати місце і значення кожного з них при розміщенні конкретного виробництва, вивчити межі територіальної концентрації та спеціалізації виробництва та класифікацію показників оцінки економічної ефективності раціонального розміщення виробництва.
Розміщення продуктивних сил (Олійник Т.Г.)
Розміщення продуктивних сил вивчає територіальну організацію виробництва, принципи і фактори розміщення продуктивних сил, економічне районування країни, територіальний поділ праці і спеціалізацію економічних районів, проблеми формування і розвитку економіки регіонів, структуру міжгалузевих виробничих комплексів та характер міжрегіональних зв’язків.
Раціональне розміщення продуктивних сил на території України є важливим фактором раціонального використання природних ресурсів і економії суспільних затрат праці, тому студентам необхідно з’ясувати необхідність поєднання принципів розміщення продуктивних сил, правильно оцінювати місце і значення кожного з них при розміщенні конкретного виробництва, вивчити межі територіальної концентрації та спеціалізації виробництва та класифікацію показників оцінки економічної ефективності раціонального розміщення виробництва.
Соціальна та екологічна безпека діяльності (Коваленко Г.В.)
У сучасних умовах соціального розвитку, безпека життя та діяльності людини зумовлена багатьма чинниками, що впливають на організм, постійно змінюючись у кількості та силі прояву, у часі і просторі, а також залежить від можливостей людини та існуючих систем захисту. Надзвичайні ситуації техногенного, природного, соціального та виробничого характеру призводять до людських втрат, значних економічних збитків та завдають шкоди навколишньому середовищу. Ось чому стратегічним має бути принцип комплексного вирішення питань безпеки як однієї із складових якості суспільного життя людини. Державна політика України в галузі безпеки має бути спрямована на забезпечення духовного, психічного, фізичного та соціального здоров’я населення.
Статистика (Христенко О.А., Безп’ята І.В.)
Статистика вирішує важливі пізнавальні та аналітичні завдання. Вона вивчає розміри, структуру та інтенсивність розвитку масових явищ життя суспільства. Без неї неможливо пізнати стан, закономірності розвитку суспільних явищ, дати оцінку ефективності виробництва. А тому студентам належить вивчити систему статистичних показників, які відображають умови, хід та результати сільськогосподарського виробництва, його структуру і взаємозв’язок, прийоми статистичного аналізу розвитку масових суспільних явищ, наукові умови та область використання статистичних методів.
Управління природоохоронною діяльністю (Олійник Т.Г.)
Управління фінансово-економічною діяльністю (Олійник Т.Г.)
Курс “Управління фінансово-економічною діяльністю” зорієнтовано на економічну доцільність процесу управління виробництвом і визначається заходами спрямованими на забезпечення підвищення ефективності виробництва, зростання продуктивності праці, ефективної зайнятості персоналу, оптимальне використання обладнання та інших матеріальних ресурсів, забезпечення виробничого процесу необхідними документами організаційного і технічного характеру.
Управління якістю стану навколишнього середовища (Олійник Т.Г.)